SPECIAL AWARD WINNERS
�
Best of Show
�
Best Of Show
1954 Ferrari 375 MM Scaglietti Coupe
Jon Shirley, Medina, Washington
�
Best of Show Nominees
�
1934 Hispano-Suiza J12 Fernandez et Darrin Coup� de Ville
Robert M & Anne Brockinton Lee, Reno, Nevada
�
1934 Packard Twelve Dietrich Convertible Victoria
Frank & Milli Ricciardelli, Sarasota, Florida
�
1937 Rolls-Royce Phantom III Vanvooren Sports Cabriolet
Lord Bamford, Gloucestershire, England
�
1954 Ferrari 375 MM Scaglietti Coupe
Jon Shirley, Medina, Washington
�
Most Elegant Awards
�
J.B. & Dorothy Nethercutt Most Elegant Closed Car
1937 Bugatti Type 57SC Atalante
Jim Patterson/The Patterson Collection, Louisville, Kentucky
�
Gwenn Graham Most Elegant Convertible
1937 Cord 812 SC Cabriolet
Chris & Katrina Cord, Ketchum, Idaho
�
Most Elegant Open Car
1933 Auburn 12-165 Salon Speedster
Bill & Barbara Parfet, Hickory Corners, Michigan
�
Strother MacMinn Most Elegant Sports Car
1954 Ferrari 375 MM Scaglietti Coupe
Jon Shirley, Medina, Washington
Special Awards
�
Alec Ulmann Trophy
1934 Hispano-Suiza K6 Fernandez et Darrin Coup� Chauffeur
Robert M. & Anne Brockinton Lee, Reno, Nevada
�
Ansel Adams Award
1910 American Underslung Traveler Toy Tonneau
William Johnston & Ronald Elenbaas (The Off Brothers Collection), Richland, Michigan
�
Art Center College of Design Award
1954 Ferrari 375 MM Scaglietti Coupe
Jon Shirley, Medina, Washington
�
Briggs Cunningham Trophy
1910 Fiat S61 Racing
Susan & Bill Evans, San Diego, California
�
Classic Car Club of America Trophy
1934 Packard 1108 Twelve Dietrich Convertible Victoria
Frank & Milli Ricciardelli, Sarasota, Florida
�
Chairman's Trophy
1902 Toledo Model A Stanhope Runabout
Nick Howell, Penzance, England
�
Charles A. Chayne Trophy
1913 Peugeot L45 Race Car
Ann Bothwell, Woodland Hills, California
�
Elegance in Motion Trophy
1934 Hispano-Suiza J12 Fernandez et Darrin Coup� de Ville
Robert M. & Anne Brockinton Lee, Reno, Nevada
�
Enzo Ferrari Trophy
1959 Ferrari 250 TR59 Fantuzzi Spyder
John & Gwen McCaw
�
FIVA Postwar Trophy
1957 Ferrari 250 Testa Rossa Scaglietti Spyder
Tom Hartley Jr., Derbyshire, England
�
FIVA Prewar Trophy
1930 Ruxton C Roadster
Fred Guyton, St. Louis, Missouri
�
The French Cup
1936 Delage D6-70 Figoni & Falaschi Milord Cabriolet
Peter Harburg, Brisbane, Australia
�
Gran Turismo Trophy
1954 Maserati A6GCS Spyder
Madylon & Dean Meiling, Incline Village, Nevada
�
Lincoln Trophy
1933 Lincoln KB Sport Phaeton
The Passey Family, Watsonville, California
�
Lorin Tryon Trophy
Ken Gross
�
Lucius Beebe Trophy
1929 Rolls-Royce Phantom I Brewster Riviera Town Car
Quintessence
�
Mille Miglia Postwar Trophy
1957 Kurtis 500X "Caballo II" Sutton Sports Racer Open
Thomas Shaughnessy, Oceanside, California
�
Mille Miglia Prewar Trophy
1929 OM 665 SSMM Team Car Sport Milano Roadster
Dr. Richard D. Lisman, Southampton, New York
�
Mercedes-Benz Star of Excellence Award
1927 Mercedes-Benz 630K Hibbard & Darrin Convertible
The Keller Collection at the Pyramids, Petaluma, California
�
Montagu of Beaulieu Trophy
1952 Jaguar XK120 Open Two Seater
Kurt A. Engelhorn, St. Moritz, Switzerland
�
The Phil Hill Cup
1957 Ferrari 250 GT TDF Scaglietti 14 Louvre
Les Wexner, New Albany, Ohio
�
The Revs Program at Stanford Award
1957 Ferrari 250 Testa Rossa Scaglietti Spyder
Tom Hartley Jr., Derbyshire, England
�
Road & Track Trophy
1957 Ferrari 250 Testa Rossa Scaglietti Spyder
Tom Hartley Jr., Derbyshire, England
�
The Tony Hulman Trophy
1949 Maserati Tipo 4CLT/48 Monoposto
Daniel Sielecki, Acassuso, Argentina
�
The Vitesse - Elegance Trophy
1956 Maserati A6G 2000 GT Zagato Berlinetta
Jim Utaski, Princeton, New Jersey
�
CLASS WINNERS
�
Class A: Antique
1st: 1910 American Underslung Traveler Toy Tonneau, William Johnston & Ronald Elenbaas (The Off Brothers Collection), Richland, Michigan
2nd: 1908 Daimler TC48 Roi des Belges, The Longfield Family, Burlington, Ontario, Canada
3rd: 1915 Pierce-Arrow 48 7 Passenger Suburban, Ronald & Sandra Hansen, Fillmore, California
�
Class B: Early Steam Cars
1st: 1905 White Model E Light Touring Body, Michael Ersland, Chickasha, Oklahoma
2nd:1902 White Model B Stanhope Steamer, Tom Goyne, Denver, Colorado
3rd: 1907 White Model G Runabout Prototype, Mitch & Wendy Gross, Scarsdale, New York
�
Class C-1: American Classic Open Early
1st: 1933 Chrysler CL Imperial Custom LeBaron Phaeton, Joseph & Margie Cassini III, West Orange, New Jersey
2nd: 1933 Cadillac 452C Fleetwood Convertible Victoria, Aaron & Valerie Weiss, San Marino, California
3rd: 1933 Auburn 12-165 Salon Speedster, Bill & Barbara Parfet, Hickory Corners, Michigan
�
Class C-2: American Classic Open Late
1st: 1934 Packard 1108 Twelve Dietrich Convertible Victoria, Frank & Milli Ricciardelli, Sarasota, Florida
2nd: 1935 Packard 1201 Eight Graber Convertible Victoria, Ralph & Adeline Marano, Westfield, New Jersey
3rd: 1934 Packard 1104 Super Eight Sport Phaeton, Larry & Susan Nannini, Daly City, California
�
Class C-3: American Classic Closed
1st: 1937 Chrysler Imperial C-15 LeBaron Town Car, Howard & Rosalind Kroplick, East Hills, New York
2nd: 1933 Packard 1005 Twelve Coupe, Laura & Jack B. Smith Jr., Elkhart, Indiana
3rd: 1935 Cadillac 370D Fleetwood Town Cabriolet, Pat & Pat Brothers, Bridal Veil, Oregon
�
Class D: Ruxton
1st: 1930 Ruxton C Baker-Raulang Roadster, Evelyn & Jim Fasnacht, Houston, Texas
2nd: 1930 Ruxton C Baker-Raulang Phaeton, Evelyn & Jim Fasnacht, Houston, Texas
3rd: 1931 Ruxton C Edward G. Budd Mfg. Co. Sedan, Academy of Art University, San Francisco, California
�
Class F: Fernandez et Darrin Coachwork
1st: 1934 Hispano-Suiza J12 Fernandez et Darrin Coup� de Ville, Robert M. & Anne Brockinton Lee, Reno, Nevada
2nd: 1931 Delage D8 SS 100 Fernandez et Darrin Cabriolet, The Keller Collection at the Pyramids, Petaluma, California
3rd: 1934 Hispano-Suiza K6 Fernandez et Darrin Coup� Chauffeur, Robert M. & Anne Brockinton Lee, Reno, Nevada
�
Class G: Duesenberg
1st: 1929 Duesenberg J Murphy Convertible Sedan, John P. Shibles, Sea Girt, New Jersey
2nd: 1933 Duesenberg SJ Brunn Riviera Convertible Sedan, John D. Groendyke, Enid, Oklahoma
3rd: 1934 Duesenberg J Murphy Custom Beverly Sedan, Tony & Jonna Ficco, Wheatridge, Colorado
�
Class H-1: Rolls-Royce
1st: 1937 Rolls-Royce Phantom III Vanvooren Sports Cabriolet, Lord Bamford, Gloucestershire, England
2nd: 1929 Rolls-Royce Phantom I Brewster Riviera Town Car, Quintessence
3rd: 1914 Rolls-Royce Silver Ghost Portholme Alpine Tourer, Steven & Susan Littin, Chardon, Ohio
�
Class H-2: Rolls-Royce Phantom Postwar
1st: 1961 Rolls-Royce Phantom V James Young Sedanca de Ville, Ken & Ann Smith, Rancho Santa Fe, California
2nd: 1956 Rolls-Royce Phantom IV H. J. Mulliner Saloon, The Nethercutt Collection - Helen & Jack Nethercutt, Sylmar, California
3rd: 1970 Rolls-Royce Phantom VI Mulliner Landaulette, Stephen F. Brauer, St. Louis, Missouri
�
Class I: Mercedes-Benz Prewar
1st: 1941 Mercedes-Benz 770K W150 Offener Tourenwagen, The William Lyon Family, Newport Beach, California
2nd: 1927 Mercedes-Benz 630K Hibbard & Darrin Convertible, The Keller Collection at the Pyramids, Petaluma, California
3rd: 1937 Mercedes-Benz 540K Cabriolet A, Thomas & Rhonda Taffet, Chatsworth, California
�
Class J-1: European Classic Early
1st: 1929 Bentley Speed Six Saoutchik Drophead Coup�, John & Gwen McCaw
2nd: 1936 Delage D6-70 Figoni & Falaschi Milord Cabriolet, Peter Harburg, Brisbank, Australia
3rd: 1931 Bugatti Type 50 Million-Guiet Coup�, Peter & Merle Mullin, Los Angeles, California
�
Class J-2: European Classic Late Open
1st: 1938 Delahaye 135 MS Figoni & Falaschi Torp�do Grand Sport, Jeffrey & Frances Fisher, Palm Beach, Florida
2nd: 1939 Lagonda V12 Rapide Drophead Coupe, Ron Rezek, Ashland, Oregon
3rd: 1937 Bentley 4� Litre Vanden Plas Roadster, Barry G. Hon, Dana Point, California
�
Class J-3: European Classic Late Closed
1st: 1939 Talbot-Lago T150C-SS Pourtout Coup�, The Hon. Sir Michael Kadoorie, Hong Kong SAR, China
2nd: 1937 Bugatti Type 57SC Atalante, Jim Patterson/The Patterson Collection, Louisville, Kentucky
3rd: 1938 Talbot-Lago T23 Figoni & Falaschi Faux Cabriolet, Paul Bloch, Miami Beach, Florida
�
Class J-4: Prewar Sports Racing
1st: 1925 Bentley 3 Litre Speed Model Taylor Tourer, Stanley & Merle Bauer, Beverly Hills, California
2nd: 1935 Riley MPH Roadster, Willem van Huystee, Lancaster, Pennsylvania
3rd: 1936 Aston Martin Speed Model , Michael Dee, St. Clement, Jersey
�
Class K: Streamlined Tatra
1st: 1936 Tatra T77 Aerodynamic Limousine, Pavel Kasik, Prague, Czech Republic
2nd: 1937 Tatra T77A Aerodynamic Limousine, Kees Smit, Amsterdam, The Netherlands
3rd: 1940 Tatra T87 Aerodynamic Saloon, Chris Ohrstrom, The Plains, Virginia
�
Class L-1: Prewar Preservation
1st: 1922 Packard Twin Six Brunn Cape Top Touring, Mark & Kim Hyman, St. Louis, Missouri
2nd: 1936 Horch 853 Cabriolet, Guy & Dorothy Mace, Springfield, Missouri
3rd: 1904 Turner-Miesse 10 HP Rear Entry Tonneau, Jack & Kingsley Croul, Corona Del Mar
�
Class L-2: Postwar Preservation
1st: 1954 Alfa Romeo 1900 SSZ Zagato Coup�, Corrado Lopresto, Milano, Italy
2nd: 1962 Mercedes-Benz 300 SL Roadster, Evan Metropoulos, Beverly Hills, California
3rd: 1967 Ferrari 275 GTB/4 Scagletti Coupe, Paul Stewart, Woburn, United Kingdom
�
Class M-1: Ferrari Grand Touring
1st: 1954 Ferrari 375 MM Scaglietti Coupe, Jon Shirley, Medina, Washington
2nd: 1951 Ferrari 212 Inter Vignale Cabriolet, Heinrich Kampfer, Seengen, Switzerland
3rd: 1961 Ferrari 400 Superamerica Pininfarina Coupe Aerodinamico, Larry & Jane Solomon, Woodside, California
�
Class M-2: Ferrari Competition
1st: 1957 Ferrari 250 GT TDF Scaglietti 14 Louvre, Les Wexner, New Albany, Ohio
2nd: 1954 Ferrari 250 Monza Scaglietti, Dana & Patti Mecum, Walworth, Wisconsin
3rd: 1951 Ferrari 212 Export Berlinetta, Dennis P. Nicotra, Fairfield, Connecticut
�
Class M-3: Ferrari 250 Testa Rossa
1st: 1959 Ferrari 250 TR59 Fantuzzi Spyder, John & Gwen McCaw
2nd: 1958 Ferrari 250 Testa Rossa Scaglietti Spyder, Willis Murphey, Jr. and Harry Yeaggy, Cincinnati, Ohio
3rd: 1957 Ferrari 250 Testa Rossa Scaglietti Spyder, Tom Hartley Jr., Swadlincote, England
�
Class N-1: Maserati Centennial Racing
1st: 1949 Maserati Tipo 4CLT/48 Monoposto, Daniel Sielecki, Acassuso, Argentina
2nd: 1955 Maserati 300S Fantuzzi Spyder, Pierre F. Mellinger, Crans Montana, Switzerland
3rd: 1957 Maserati 450S Spyder, Bruce R. McCaw, Bellevue, Washington
�
Class N-2: Maserati Centennial Coachwork
1st: 1956 Maserati A6G/54 Frua Coup�, Joe & Sharon Hayes, Chicago, Illinois
2nd: 1956 Maserati A6G 2000 GT Zagato Berlinetta, Jim Utaski, Princeton, New Jersey
3rd: 1951 Maserati A6G 2000 Frua Spyder, John F. Bookout Jr., Houston, Texas
�
Class O-1: Postwar Touring
1st: 1951 Jaguar XK120 Fixed Head Coup�, Stuart Dyble, Oxford, England
2nd: 1950 Bentley Mark VI Hooper Sports Saloon, Fred & Donna Kriz, Monte Carlo, Monaco
3rd: 1958 BMW 503 Series II Cabriolet, Karra L. Canum, San Jose, California
�
Class O-2: Postwar Sports Racing
1st:1952 Jaguar XK120 Open Two Seater, Kurt A. Engelhorn, St. Moritz, Switzerland
2nd: 1957 Kurtis 500X "Caballo II" Sutton Sports Racer Open, Thomas Shaughnessy, Oceanside, California
3rd: 1953 Pegaso Z-102 Touring Spyder, Caballeriza Collection, Redondo Beach, California
�
Class X: Eastern European Motorcycles
1st: 1952 IFA BK350 , Jim & Sharon Dillard, Richmond, Virginia
2nd: 1964 Zweirad Union Kavalier Type 115 , John Landstrom, Norcross, Georgia
3rd: 1960 Jawa Z15 DOHC Racer, Virgil Elings, Solvang, California
Related Articles